Objavte prírodné aj kultúrne poklady Dúbravky

pohlad na prirodu v oblasti bratislavskej dubravky

Najbližším susedom projektu agáty je územie Devínskej Kobyly, ktoré ukrýva množstvo zaujímavostí. Poďme sa jej lepšie pozrieť na zúbok.

Najjužnejším výbežkom Malých Karpát je Devínska Kobyla. To však nie je jediným superlatívom tohto malého masívu v našom hlavnom meste. Jeho územie je mimoriadne pestré z hľadiska prírodných útvarov, rastlinného bohatstva aj skladby obyvateľov, ktorých môžete mať aj vy už onedlho za susedov.

Pre milovníkov fauny a flóry

pohlad na vceliny pri devinskej kobyle

Špecifickosť Devínskej Kobyly pramení z faktu, že leží na hranici karpatského oblúka a panónskeho bioregiónu. Je prienikom medzi dvoma rôznymi teritóriami a z oboch svetov čerpá svoju bohatú biodiverzitu.

Preto na chránenom území Devínskej Kobyly nájdeme množstvo endemitov a vzácnych živočíchov ako vidlochvost feniklový, roháč obyčajný, ale aj nášho najväčšieho hada – užovku stromovú, či vzácneho sokola myšiara. Na jar môžete na stráňach Devínskej Kobyly spozorovať chránené rastliny ako hlaváčik jarný, poniklec, sinokvet mäkký, orchidey, jasenec biely, kosatce a rôzne suchomilné druhy rastlín.

Bratislavské pobrežie

Lokalita Sandberg, kúsok od projektu Agáty

Devínska Kobyla je mimoriadne bohatá na „diela vytovrené prírodou“. Najznámejším z nich je lokalita Sandberg, ktorá sa nachádza iba kúsok od projektu Agáty. Ide o pozostatok treťohorného bádenského mora, ktorý je zároveň významnou archeologickou lokalitou. Našlo sa tu viac než 350 druhov skamenelín a kostné pozostatky živočíchov, ktoré by ste v Bratislave nečakali. Podľa týchto dôkazov na „bratislavskej pláži“ kedysi žili aj žraloky, veľryby a opice.

Ľudskou rukou

Devínska Kobyla

Okrem prírody sa o zaujímavosti na Devínskej Kobyle postaral aj jej najmladší obyvateľ – človek. Poďme ale pekne poporiadku, zhora nadol. Na vrchole Devínskej Kobyly určite nesmiete minúť novú vyhliadkovú vežu s unikátnym dizajnom. Cestou dole nájdete raj pre amatérskych vyznávačov urbexu. Bývala raketová základňa mala slúžiť ako štít chrániaci pred útokmi zo západu, dnes je z nej ruina, ktorú si príroda berie pomaly ale isto späť. Kým sa tak stane, bežte ju preskúmať.

Ďalším mimoriadnym miestom, ktoré môžete pohodlným prechádzkovým tempom z Agátov navštíviť, sú Biele skaly. Je to bývalý lom, ktorý v minulom storočí premenili tunajší trampi na svoje útočisko. Vďaka izolovanosti miesta, unikátnej atmosfére a „skutočným“ indiánskym totemom sa budete cítiť ako vo winnetouovke.

Biele skaly

Za návštevu určite stojí aj ruina nazývaná Villa Rustica, 5 minút chôdze od Agátov. Na Veľkej lúke nájdete pozostatky časti rímskej usadlosti, ktoré archeológovia odkryli a zakonzervovali v druhej polovici minulého storočia.

Máte čas

Pri svojich túlačkách za svojim plotom v Agátoch by ste určite nemali vynechať ani klasické evergreeny ako hrad Devín, či Dúbravské kaverny. V blízkom okolí Agátov leží naozaj obrovské množstvo prírodných aj historických úkazov. Čo tak bývať v ich susedstve?

Ponuka bývania

Bývajte
tam, kde býva pokoj

Prejsť na lokalitu